افغانستان باز هم سوخت صادراتی ایران را برگرداند/ علت چیست؟

افغانستان باز هم سوخت صادراتی ایران را برگرداند/ علت چیست؟

به گزارش خبرگزاری گولوپ، محمود سیادت درباره بازگرداندن تانکرهای حمل سوخت ایران از سوی طالبان اظهار داشت: واقعیت اینکه افغانستان امکانات آزمایشگاهی مناسبی ندارد و این مشکل نه تنها در دولت سرپرستی طالبان بلکه در دولت جمهوریت هم وجود داشت. بسیاری از آزمایشات خطاست و این مورد انتقاد و گلایه اتحادیه نفت و گاز سراسری افغانستان هم است و سوخت باکیفیت نه فقط ایران بلکه کشورهای دیگر از جمله ترکمنستان هم برگشت خورده است.

کل خریداران سوخت افغانستان؛ افغان هستند

وی به ایلنا گفت: موضوع دیگر اینکه کل خریداران سوخت این کشور خود افغان ها هستند یعنی هیچ ایرانی این سوخت را به افغانستان منتقل نمی کند. تجار افغانستانی سوخت را از ایران خریداری و منتقل می کنند البته بنزین و گازوییلی که شرکت پالایش و پخش در بورس انرژی به فروش می رساند تاکنون برگشت نخورده است.

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان گفت: مواردی که مطرح است عمدتا در مورد کیفیت هیدروکربورها مشکل وجود دارد در بیشتر موارد محموله های صادراتی از سوی ایران از کیفیت مناسب و مورد قبول برخوردار و برخی نیز ممکن است مشکل داشته باشد که مورد اعتراض طرف افغانستانی است.

آزمایشگاه های افغانستان مشکل دارند

وی تاکید کرد: در هر حال اولا در داخل افغانستان آزمایشگاه ها به اندازه کافی از اعتبار مناسب و لازم برخوردار نیستند و کارشناسان لازم را در اختیار ندارند و احتمال اشکال و خطا در نوع آزمایشات وجود دارد. دوم اینکه این موارد فقط به ایران مربوط نمی شود، بارها شاهد بودیم که مواد سوختی ترکمنستان، ازبکستان و روسیه را هم برگشت زده اند، ضمن اینکه این هیدروکربورها را عمدتا تجار افغانستانی خریداری می کنند.

پیشنهاد ایران به طالبان

سیادت بیان داشت: هنوز سیستم کامل منطقی و اصولی در بسیاری از بخش های افغانستان منجمله آزمایشگاه های این کشور حاکم نیست، ما مذاکرات زیادی با دولت سرپرستی انجام دادیم که آزمایشگاه هایی را در ایران به عنوان آزمایشگاه مرجع قبول کنند و قبل از ارسال کالا آزمایشاتی با مشخصاتی که مورد نظر خود آنها است انجام شود؛ در کل افغانستان یا باید آزمایشگاهی خود را بیشتر تجهیز کند و یا این پیشنهاد ایران را بپذیرد، تجار و اتحادیه نفت و گاز این کشور نیز برای سرمایه گذاری در ایجاد آزمایشگاه مناسب اعلام آمادگی کرده اند.

رقابت گاز مایع ایران و ترکمنستان در افغانستان

وی گفت: بیشتر مصرف سوخت افغانستان گازوییل و اکثر خودرهای این کشور هم دیزلی هستند و برای گرمایش هم از گازوییل استفاده می کنند و مصرف بنزین نسبتا کمتر است، یکی از سوخت های رایج این کشور نیز گاز مایع است که قبلا 90 درصد آن را از ترکمنستان وارد می کردند در چند سال اخیر با سرمایه گذاری زیادی که تجار افغان در زمینه خرید کپسول بزرگ انجام داده اند و همچنین اقداماتی که در بندرعباس و عسلویه برای افزایش تبدیل گاز مایع انجام شده؛ ما صادرکننده اول گاز مایع به این کشور بوده ایم و رقابتی بین گاز مایع ایران و ترکمنستان وجود دارد.

کدام کشورها به افغان ها سوخت می رسانند؟

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان یادآور شد: واردات سوخت افغانستان از عراق، آذربایجان، قزاقستان ازبکستان و روسیه است ولی عمده سهم گاز مایع مروبط به ایران و ترکمنستان است، درمورد گازوییل و بنزین نیز تامین کننده اصلی نیاز این کشور ایران و ترکمنستان هستند.

223223

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افغانستان باز هم سوخت صادراتی ایران را برگرداند/ علت چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افغانستان باز هم سوخت صادراتی ایران را برگرداند/ علت چیست؟"، کلیک کنید.