اصلاح سیاست تخصیص ارز ترجیحی واردات دارو و تجهیزات پزشکی با رویکرد حمایت از تولید داخل

اصلاح سیاست تخصیص ارز ترجیحی واردات دارو و تجهیزات پزشکی با رویکرد حمایت از تولید داخل

هیئت وزیران در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه سلامت با حمایت و پیگیری‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، سیاست تخصیص ارز ترجیحی را با رویکرد حمایت از تولید داخل اصلاح کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گولوپ، با هدف حمایت از تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی و شرکت‌­های دانش‌بنیان فعال در این حوزه آیین­‌نامه مصوب هیئت وزیران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در خصوص تخصیص ارز ترجیحی به واردات دارو و تجهیزات پزشکی، موضوع تبصره (۴) قانون بودجه ۱۴۰۳ کل کشور به پیشنهاد معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌­بنیان ریاست جمهوری با رویکرد حمایت از تولید داخل اصلاح شد.

در سالیان اخیر با پیگیری‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و حمایت‌­های انجام شده، تولید دارو و تجهیزات پزشکی توسط شرکت­‌های دانش‌­بنیان با رشد قابل توجهی همراه بوده و ظرفیت داخلی بسیار خوبی در این حوزه شکل گرفته است. این در حالی است که اختصاص ارز ترجیحی به واردات دارو و تجهیزات پزشکی بدون در نظر گرفتن همه جوانب، علاوه بر ارزبری بالا، سبب واردات انبوه این محصولات به کشور و شکل­‌گیری پدیده قاچاق معکوس شده است. تخصیص یارانه برای واردات این محصولات، کاهش قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی را نیز در پی داشته و در سال­های اخیر نارضایتی آن­ها را به­دنبال داشته است.

برای رفع این چالش مصوبه اخیر هیأت وزیران در خصوص فهرست تجهیزات و ملزومات پزشکی به پیشنهاد معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس­ جمهور اصلاح شد و بر این اساس در سال ۱۴۰۳ ارز ترجیحی صرفا به تجهیزات مصرفی پزشکی و تنها در صورتی که فاقد مشابه تولید داخل باشند اختصاص خواهد یافت. مسئولیت تشخیص این موضوع نیز بر عهده کارگروه تبصره (۱) ماده (۱۶) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از محصولات ایران ساخت است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اصلاح سیاست تخصیص ارز ترجیحی واردات دارو و تجهیزات پزشکی با رویکرد حمایت از تولید داخل" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اصلاح سیاست تخصیص ارز ترجیحی واردات دارو و تجهیزات پزشکی با رویکرد حمایت از تولید داخل"، کلیک کنید.