استغفار کردن چه چیزی به انسان هدیه می دهد؟

استغفار کردن چه چیزی به انسان هدیه می دهد؟

در دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان آمده است: «در سایه استغفار انسان به موهبت های الهی دست پیدا می کند؛ «خدایا مرا از مستغفرین قرار بدهد» یعنی اینکه واقعاً استغفار کنم و اگر مال حرامی دارم، آن را حلال کنم، به گناهی که قبلاً کردم فکر نکنم و از آن لذت نبرم؛ خدایا من را از بندگان شایسته خودت قرار بده، فرمانبردار تو باشم، اطاعت تو را کنم، خدا آدم فرمانبردار را دوست دارد.»

بسم الله الرحمن الرحیم 

«اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ من المُسْتَغْفرینَ واجْعَلْنی فیهِ من عِبادَکَ الصّالحینَ القانِتین واجْعَلْنی فیهِ من اوْلیایِکَ المُقَرّبینَ برَافَتِکَ یا ارْحَمَ الرّاحِمین.»

«خدایا قرار بده مرا در این روز از آمرزش جویان و قرار بده مرا در این روز از بندگان شایسته و فرمانبردارت و قرار بده مرا در این روز از دوستان نزدیکت به مهربانی خودت ای مهربان ترین مهربانان.»

به گزارش گولوپ، آیت الله مجتهدی در شرح «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ» می گوید: در این دعا می گوییم خدایا من را در این ماه رمضان جزو مستغفرین قرار بده و باید شرایط استغفار را داشت. کسی که مال حرام خورده که با استغفار کارش درست نمی شود، باید برود و صاحبان مال را راضی کند.

وی در ادامه می گوید: با مال حرام و رشوه و ربا رشد کرده ای، حال که توبه می کنی باید بروی سود ربا را به صاحبان آن بازگردانی، غذای کم و حلال بخوری تا گوشت های تنت که با مال حرام پرورش یافته اند، آب شوند.

این استاد اخلاق می افزاید: کسی که شب تا صبح پای کار حرام نشسته، باید شب ها احیاء نگه دارد و عبادت کند، از جمله در شب 15 شعبان که احتمالاً شب قدر است که تمام مقدورات ما در آن نوشته می شود.

آیت الله مجتهدی تهرانی ادامه می دهد: پس «خدایا مرا از مستغفرین قرار بدهد» یعنی اینکه واقعاً استغفار کنم و اگر مال حرامی دارم، آن را حلال کنم، به گناهی که قبلاً کردم فکر نکنم و از آن لذت نبرم، حالا زبانی هم استغفار کنیم، خوب است، بعد از نماز مغرب هم 70 بار استغفار وارد است.

وی به بیان حدیثی در این باره می پردازد و می گوید: «من اکثر الاستغفار»، کسی که زیاد استغفار کند، 4 چیز به دست می آورد، «جعل الله له من کل همٍ و غمٍ فرجا» اگر غم و غصه دارد، غم و غصه اش بیرون می آید، من هم دلم غصه دار می شود، وقتی شیعیان عراق را می کشند، وقتی در فلسطین جنایت مرتکب می شوند، روایت هم داریم وقتی یک شیعه در غرب عالم غصه دار می شود، یک شیعه هم در شرق عالم محزون می شود.

این استاد اخلاق تاکید می کند: آدم گاهی اوقات بی خودی غم و غصه اش می شود، من گاهی همین طوری غصه ام می گیرد، تسبیح را برمی دارم، استغفار می کنم و حالم خوب می شود.

آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه می گوید: دوم «من کل خوفٍ امنا» گاهی اخبار ناخوشایند را می دهند. اگر استغفار کنی، هیچ خبری نمی شود، یه نفر دشمن داری، تهدید کرده که امشب ترورت می کنم، استغفار کنی، او را یکی دیگر ترور می کند و راحت می شوی، اگر استغفار کرده ای از کسی نترس و فقط از خدا بترس.

وی ادامه می دهد: سوم «من کل ضیقٍ مخرجا» صاحبخانه تو را جواب کرده؟ سفته هایت عقب افتاده؟ گرفتاری؟ اگر استغفار کنی همه اینها درست می شود.

این عالم برجسته ادامه می دهد: اگر در گرفتاری هستید، اگر مشکل ازدواج دارید، اگر منزل می خواهید، استغفار کنید، خدا گره از کارهاتان باز می کند، اما باید شرایط استغفار را هم مراعات کرد.

وی ادامه می دهد: و چهارم اینکه «و رزقه من حیث لا یحتسب» از جایی که گمان نداری استغفار کنی، می آید، همسفر خوب پیدا می کنی، یک زن خوب گیرت می آید، برای نماز شب اگر استغفار کردی یک زن نماز شب خون گیرت می آید و اگر استغفار نکنی یک زن بی نماز گیرت می آید.

آیت الله مجتهدی در ادامه می گوید: رزق همه اش پول نیست، در احادیث که آمده اگر این کار را بکنی رزقت زیاد می شود، رزق معنوی رزق است، رفیق خوب رزق است، همسفر خوب هم رزق است، هر وقت می خواهید مسافرت بروید، چند بار استغفار کنید تا یک همسفر خوب داشته باشید.

وی در ادامه در شرح «وَاجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ عِبَادکَ الصَّالِحِینَ الْقَانِتِینَ» می گوید: خدایا من را از بندگان شایسته خودت قرار بده، فرمانبردار تو باشم، اطاعت تو را کنم، خدا آدم فرمانبردار را دوست دارد.

این استاد بزرگ اخلاق در ادامه در شرح «وَاجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ اَوْلِیایِکَ الْمُقَرَّبینَن» اظهار می کند: خدایا من را از دوستان نزدیکت قرار بده، آیا خدا دوست نزدیک دارد؟ بله، بندگانی هستند که آدم آنها در بهشت هم پیدا نمی کند، خطاب می شود که خدایا این دوست ما کجاست؟ ندا می آید که در حضور و بهشت خدا رفته است. وی با بیان اینکه بهشت خدا، جدا از بهشت معمول است، می گوید: بهشت معمولی برای کسانی است که غذا و حوری می خواهند؛ اما آنها که خود خدا را می خواهند و عبادت را برای خود خدا کردند و نه برای ترس از جهنم، آنها در بهشت خدا وارد می شوند، آیه قرآن هم وجود دارد، «فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی» از خدا بخواهیم که در آن بهشت قرار بگیریم، جنت فردوس، جنت عدل جنت های متعدد وجود دارد ولی جنت خدا، عالی است.

این عالم ربانی در ادامه در شرح فراز آخر دعای روز پنجم ماه رمضان «برَاْفَتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ» می گوید: خدا به مهربانی خودت، دعاهای ما را مستحاب کن، این خدایی که رحمت از همه رحمت ها بیشتر است.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استغفار کردن چه چیزی به انسان هدیه می دهد؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استغفار کردن چه چیزی به انسان هدیه می دهد؟"، کلیک کنید.