اجماع برای جلوگیری از جنگ در لبنان

اجماع برای جلوگیری از جنگ در لبنان

آفتاب‌‌نیوز :

«آنالنا بربوک» وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگویی تلفنی با «علی باقری کنی» سرپرست وزارت خارجه، خواستار کمک تهران برای جلوگیری از تشدید تنش در منطقه شد.

وزارت خارجه آلمان در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی بربوک و باقری به نقل از وزیر خارجه آلمان نوشت: «باید به هر قیمتی از تشدید بیشتر تنش‌ها جلوگیری شود و ایران نیز باید به این امر کمک کند.»

از سوی دیگر سفیر آمریکا در لبنان امروز (پنج‌شنبه) با اشاره به تنش‌ها میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی گفت: «درگیری به اندازه کافی ادامه داشته است. از بایدن تا همه کارکنان این سفارت، ما بر جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها و یافتن راه‌حلی دیپلماتیک متمرکز هستیم که به رنج ۲ طرف مرز پایان می‌دهد.»

«لیزا جانسون»، سفیر آمریکا طی مراسمی که با حضور جمعی از مقام‌های لبنان برگزار شد، گفت: «ایالات متحده از زمان تولد لبنان به‌عنوان یک ملت از لبنان و مردم لبنان حمایت کرده است. روابط ما براساس تمایل مشترک برای جهانی مرفه، آزاد و دموکراتیک بنا شده است. قدرت مشارکت ما در پیوند‌های متعددی که ۲ کشور ما را به هم متصل می‌کند، منعکس شده است. ما از نظر قدرت به هم گره خورده‌ایم.» او با اشاره به تنش‌ها در جنوب لبنان و شمال اراضی اشغالی فلسطین گفت: «این یک لحظه بحرانی در منطقه است. درگیری به اندازه کافی ادامه داشته است. از رئیس‌جمهور بایدن گرفته تا همه کارکنان این سفارت، ما بر جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها و یافتن راه‌حلی دیپلماتیک متمرکز هستیم که به رنج ۲ طرف مرز پایان می‌دهد. ما باید این درگیری‌ها را چه در غزه و چه در خط آبی – به سرعت و با دیپلماسی حل کنیم. همانطور که آموس هوکشتاین هفته گذشته در بیروت گفت این هم فوری است و هم قابل دستیابی.»

سفیر آمریکا افزود: «ایالات متحده به حمایت از نیرو‌های مسلح لبنان افتخار می‌کند. ما نقش کلیدی ارتش در ثبات و امنیت لبنان را درک می‌کنیم. ما قویا به این مشارکت اعتقاد داریم و از تمام کار‌هایی که نیرو‌های مسلح لبنان برای لبنان انجام می‌دهند، سپاسگزاریم. یواس‌اید و وزارت امور خارجه آمریکا به مردم سراسر لبنان کمک می‌کنند. مشارکت ما با جوامع محلی است؛ در واقع بیش از ۱۸۰ جامعه در لبنان وجود دارد. ما در حال رفع نیاز‌هایی هستیم که توسط خود شهروندان لبنانی بیان می‌شود و این تعامل را ادامه خواهیم داد. ما با بهبود زیرساخت‌ها و ظرفیت‌سازی، با امید به آینده لبنان نگاه می‌کنیم.»

اظهارات این دیپلمات آمریکایی در شرایطی مطرح می‌شود که سفارت آمریکا در بیروت امروز پنجشنبه به شهروندان آمریکایی توصیه کرد در بحبوحه تنش‌های مرزی فزاینده با اراضی اشغالی فلسطین از سفر به لبنان خودداری کنند. به گفته سفارت آمریکا، آمریکایی‌ها نباید به جنوب لبنان، منطقه مرزی با سوریه و شهرک‌های متعلق به پناهجویان سفر کنند. براساس این بیانیه، محیط امنیتی همچنان پیچیده است و می‌تواند به سرعت تغییر کند. از سوی دیگر وزارت امور خارجه فرانسه امروز با اشاره به تحولات لبنان و اراضی اشغالی فلسطین اعلام کرد: «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم حداکثر خویشتنداری را به خرج دهند و به قطعنامه شماره ۱۷۰۱ شورای امنیت احترام بگذارند. پاریس به شدت نگران جدی بودن اوضاع در لبنان است.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اجماع برای جلوگیری از جنگ در لبنان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اجماع برای جلوگیری از جنگ در لبنان"، کلیک کنید.