آمریکا در بحرانی ترین دوره تاریخ خود قرار دارد

رسانه آمریکایی گزارش داد آمریکا یکی از بحرانی ترین دوره های تاریخ خود را پشت سر می گذارد، عصری که در آن اختلافات عمیق و برجستگی تفاوت ها تقریباً بر تمامی جنبه های زندگی شهروندان این کشور سایه گسترده است.

به گزارش گولوپ، واشنگتن پست در این گزارش چند مورد از اساسی ترین بحران های کنونی آمریکا را برشمرده است: «بزرگ ترین جنبش دانشجویی قرن 21، نخستین دادگاه کیفری یک رییس جمهور آمریکا (دونالد ترامپ)، درگیری بر سر قانون سقط جنین و از همه بدتر، دو جنگ بزرگ که تعداد تلفات آن ها معمولاً در میان اخبار بحران های داخلی آمریکا گم می شود.»

به اذعان این روزنامه آمریکایی، ابری از مشکلات و بحران ها بر سر ایالات متحده سایه افکنده و با هر خبر فوری جدیدی تیره تر می شود؛ بحران هایی که با انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا همزمان شده اند و راه فراری از آن ها هم در آینده نزدیک به چشم نمی خورد.

آمریکایی هایی که اعتراضات ضد آپارتاید دهه 1980 یا تظاهرات علیه جنگ ویتنام در دهه های 60 و 70 میلادی را به یاد دارند، این روزها اذعان می کنند که ایالات متحده در حال حاضر در یکی از چالشی ترین وضعیت های تاریخ خود قرار دارد. با این حال، نسل های جوان تر هم متوجه وخامت اوضاع شده آند. «پرتی کولکارنی» دانشجوی دانشگاه «جورج واشنگتن» می گوید: «همه چیز در آتش است.»

آمریکا بحرانی ترین دوره های تاریخ خود را می گذراند
اعتراضات دانشجویی علیه جنگ ویتنام

تحلیلگران و تاریخ نگاران هم از توصیف وضعیت کنونی جامعه آمریکا اظهار عجز می کنند. دانشگاه های سراسر آمریکا این روزها شاهد تجمع حامیان فلسطین است، اما نظرسنجی هایی که پیش از این خیزش دانشجویی انجام شده نشان می دهد برای بخش زیادی از دانشجویان آمریکایی، جنگ غزه مسیله چندان مهمی نبوده است. در یکی از این نظرسنجی ها آمار دانشجویانی که گفتند تا کنون در تجمع سیاسی یا تظاهرات شرکت کرده اند، تنها 17 درصد بود!

«مینا بوز» مدیر اجرایی دانشکده «دولت، سیاست عمومی و امور بین الملل» در دانشگاه «هوفسترا» می گوید سرعت تحولات در آمریکا آن قدر بالا رفته که ارایه تحلیل جامع درباره وضعیت موجود تقریباً غیرممکن است.

او که مشغول جمع آوری تاریخچه ای از عملکرد روسای جمهور آمریکا است، از مدت ها قبل سعی داشته یک کتاب درسی درباره حکومت آمریکا بنویسد؛ اما تاریخ در این کشور با سرعت سرسام آوری پیش می رود و نگارش این کتاب برای او دشوار شده است.

این استاد دانشگاه می گوید به محض اینکه می خواهد «حتی یک پاراگراف» بنویسد، تحولات تازه ای از دادگاه ترامپ، تغییر قوانین سقط جنین یا اعتراضات دانشجویی به گوش رسیده و رشته های او را پنبه می کند. او می گوید تعداد وقایع بی سابقه آن قدر زیاد شده که برای توصیف این «روزگار بی سابقه و این ناکجاآباد» کلمه کم می آورد!

آمریکا بحرانی ترین دوره های تاریخ خود را می گذراند
دونالد ترامپ در دادگاه

به گزارش واشنگتن پست، تاریخ نگاران باور دارند که آمریکا یکی از پیچیده ترین دوره های تاریخ خود را پشت سر می گذارد، عصری که در آن اختلافات عمیق و برجستگی تفاوت ها تقریباً بر تمامی جنبه های زندگی شهروندان این کشور سایه گسترده است.

برخی جنبش دانشجویی امروز آمریکا را با جنبش ضد آپارتاید دهه 80 میلادی مقایسه می کنند، اما «رابرت کوهن» استاد تاریخ در دانشگاه نیویورک که چندین دهه از عمر خود را وقف مطالعه جنبش های دانشجویی کرده، می گوید این دو جنبش تفاوت دارند. کوهن به واشنگتن پست گفت در دهه 80 اثری از مدافعان رژیم آپارتاید در جامعه به چشم نمی خورد، اما امروز عده ای با معترضان حامی فلسطین به مخالفت برخاسته اند و این دو گروه و پلیس آمریکا، در محوطه دانشگاه ها با یکدیگر درگیر هستند، درگیری هایی که در بعضی موارد به خشونت شدید کشیده شده است.

با این حال، این تحلیلگر می گوید این 2 جنبش شباهت انکارناپذیری هم دارند؛ اینکه در هر دور جریان، مقامات آمریکا – مخصوصا جریان راست افراطی جمهوری خواه – سعی کردند تظاهرات را سیاسی کنند و مقامات لیبرال دانشگاه ها را به دلیل عدم مقابله با این جنبش ها تحت فشار قرار دهند.

آمریکا بحرانی ترین دوره های تاریخ خود را می گذراند
مقابله پلیس با تظاهرکنندگان حامی فلسطین

«کیت هاتنر» دانشجوی دانشگاه ایندیانا می گوید با دیدن استقرار تک تیرانداز در بام ساختمان دانشگاه ایندیانا، به این نتیجه رسیده که «بله، آمریکا در آتش است.»

این صحنه برای هاتنر یادآور احساسی است که او و دوستانش در سال های گذشته با خود حمل کرده اند، اینکه چرا او و اطرافیانش نمی خواهند بچه دار شوند و کودکی را وارد دنیایی کنند که خود پیش چشم دارند؛ دنیایی که هاتنر و دوستانش در آن زیسته اند و بحران های بی شماری را پشت سر گذاشته اند، از تیراندازی های کور و ناآرامی گرفته تا جنگ های فرهنگی در آمریکا.

حالا هم با برخوردهای تند مقامات آمریکایی با دانشجویان معترض، هاتنر می گوید سطح شدیدی از اضطراب را تجربه می کند. او در پیامی به یکی از دوستانش می نویسد: «بسیار مضطرب هستم. استادم در دانشگاه بازداشت شده و حالا 3 امتحان نهایی من لغو شده است. چطور بگویم… مضطرب هستم.»

این دانشجوی آمریکایی می گوید این روزها تنها در دو بازه زمانی احساس اندکی آرامش دارد، نخست وقتی است که مشغول رویاپردازی می شود و دیگری به هنگام خواب.

آمریکا بحرانی ترین دوره های تاریخ خود را می گذراند
مقابله پلیس با تظاهرکنندگان حامی فلسطین

«نویل مک کافی» استاد دانشگاه «اِموری» در آتلانتای آمریکا که در هنگام تلاش برای نجات یک دانشجوی دختر از ضربات پلیس آمریکا بازداشت شده، مقامات آمریکا را از سرکوب معترضان و اعزام نیروهای امنیتی بر حذر داشته و آن ها را به گفت وگو با دانشجویان دعوت می کند. مک کافی که آزادی اندیشه و حق اعتراض را از اصول و ارزش های اساسی دانشگاه ها می داند، می گوید حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه ها این ارزش ها را زیر پا می گذارد.

او خطاب به مقامات آمریکایی می گوید: «به جای آنکه پلیس را به دانشگاه فرستاده و چادرهای اردوگاه معترضان را جمع کنید، چرا یک چادر نمی خرید و با اردو زدن کنار معترضان، با آن ها وارد گفت وگو نمی شوید؟ از چه چیزی می ترسید؟»

به گزارش واشنگتن پست، نمی توان دقیقاً گفت تعداد بحران ها در آمریکا از چه زمانی تا این حد افزایش یافته، اما برخی تحلیلگران باور دارند که به قدرت رسیدن ترامپ در 2016، همه گیری کرونا و حمله به ساختمان کنگره آمریکا در 2021 نقاطی هستند که تاثیر پررنگی در تاریخ آمریکا داشته اند.

فارغ از اینکه ایالات متحده چطور به اینجا رسیده، در گزارش واشنگتن پست با اشاره به جنگ اوکراین، درگیری بر سر حق سقط جنین و جنگ غزه، آمده است: «مسایل داخلی و بین المللی زیادی هستند که می توانند در ماه های آینده اوضع را حتی از این هم بدتر کنند.»

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا در بحرانی ترین دوره تاریخ خود قرار دارد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا در بحرانی ترین دوره تاریخ خود قرار دارد"، کلیک کنید.