آتش سوزی جنگل های رستم مهار شده است

آتش سوزی جنگل های رستم مهار شده است

گولوپ/فارس مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری فارس از مهار آتش سوزی جنگل های شهرستان رستم خبر داد و گفت: آتش سوزی عصر روز یکشنبه، 27 خردادماه مهار شد.

غلامرضا غلامی در گفت وگو با خبرنگار گولوپ، در خصوص انتشار خبری مبنی بر آتش سوزی در جنگل های کوه های حاجی کوهی، گزکان، سه کلان در شهرستان رستم استان فارس و عدم اعزام بالگرد برای اطفاء حریق در این منطقه گفت: آتش سوزی طی دو روز پیش در این منطقه آغاز شد و روز شنبه هم مهار شد اما گاهی اوقات آتش سوزی کامل اطفاء نمی شود و وزش باد مجددا آن را احیا می کند که همین اتفاق در جنگل های رستم رخ داد.

وی تصریح کرد: آتش سوزی از صبح روز یکشنبه، 27 خردادماه در منطقه جنگل های رستم مجدداً آغاز شد و نهایتاً تا عصر این روز مهار شد.

غلامی در خصوص انتقادات مطرح شده درباره عدم اعزام بالگرد به این مناطق نیز گفت: وقتی درباره مطلبی سخنی منتشر می کنیم باید اطلاعات فنی کامل داشته باشیم. اعزام بالگرد برای حوادثی مانند آتش سوزی جنگل، تعریف دارد و باید بنا به درخواست مدیرکل منابع طبیعی استان مبنی بر اینکه شرایط اطفاء حریق سخت است، انجام شود.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری فارس با یادآوری اینکه در چنین مواقعی نیروهای مردمی با  همکاری دستگاه ها و فرمانداری شهرستان وارد صحنه می شوند و نهایتاً منابع طبیعی مدیریت صحنه می کند، تاکید کرد: مهار حریق، یک کار فنی است. وقتی شرایط سخت باشد، مدیرکل منابع طبیعی یا کسانی که در صحنه هستند مکاتبه کرده و تقاضای بالگرد می کنند و ما در اینجا اعزام بالگرد را هماهنگ می کنیم.

وی بیان کرد: حتی اگر بالگرد هم به چنین حوادثی اعزام کنیم خیلی کار خاصی نمی تواند انجام دهد زیرا وضعیت کوه ها در جنگل های زاگرس به گونه ای است که بالگرد نمی تواند یک باره، مسیری طی کند چراکه پستی و بلندی خیلی شدیدی وجود دارد و در نهایت بالگرد بتواند نیروی انسانی یا مواد غذایی منتقل کند.

غلامی به طبیعت دوستان، اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی توصیه کرد در مواقعی که منطقه ای دچار حریق می شود، با ستاد مرکزی اعم از فرمانداری و منابع طبیعی شهرستان هماهنگ شوند تا بتوان اطلاع رسانی دقیق و به موقع در این زمینه انجام داد چرا که حقیقتاً سوختن درختان واقعاً جبران ناپذیر است.

عطا پورشیرزاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس هم به خبرنگار گولوپ گفت: مناطق ذکر شده در شهرستان رستم تحت مدیریت محیط زیست نیست اما در عین حال به دلیل اینکه نگران تمام اجزاء طبیعت هستیم، با همان وسع محدود خود، هر کمکی که بتوانیم انجام می دهیم.

پایان خبر گولوپ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آتش سوزی جنگل های رستم مهار شده است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آتش سوزی جنگل های رستم مهار شده است"، کلیک کنید.